Biżuteria na przestrzeni wieków – historia złotych pierścionków
Biżuteria towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Oczywiście na przestrzeni wieków zmieniały się jej formy, poniekąd także funkcje, zmieniały się metody wytwarzania biżuterii, a także stosunek do ozdób pozyskiwanych z określonych materiałów. Zawsze jednak zdawano sobie sprawę, jak ogromny potencjał drzemie w przedmiotach wytwarzanych ze złota.
Historia biżuterii sięga początków ludzkości
Nasi przodkowie, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia, wcale nie stronili od przedmiotów, które mogły pełnić funkcje zdobnicze. Chętnie dekorowali ciało, a ozdoby wykonywali z tego, co akurat znaleźli pod ręką. Z czasem dostrzeli, że biżuteria może służyć do podkreślenia funkcji pełnionej w społeczeństwie. Zauważyli również, które materiały najlepiej nadają się do tworzenia biżuterii.
W starożytności, obok glinianych koralików, kawałków skór, kości, muszli i kamieni, do produkcji biżuterii zaczęto wykorzystywać metale. Złoto przykuwało szczególną uwagę dzięki swej plastyczności, pięknej barwie i połyskowi. Nie bez znaczenia był również fakt, że w przeciwieństwie do niektórych innych metali, złoto nie pokrywało się rdzą i nie wywoływało zmian skórnych.
Rosnące znaczenie wyrobów ze złota
Z czasem przedmiotom ze złota zaczęto przypisywać szczególną wartość. Stopniowo złoto stawało się środkiem płatniczym i powszechnym obiektem pożądania. W tamtym okresie złotą biżuterię nosiły przede wszystkim osoby majętne, wysoko sytuowane, zajmujące wysokie stanowiska. Jednak z czasem coraz częściej stawiano na masową produkcję złotych błyskotek, dzięki czemu w kolejnych wiekach noszenie złotych łańcuszków, bransolet i pierścionków stawało się coraz powszechniejsze.
Jeśli chodzi o pierścionki ze złota, w przeszłości często pełniły konkretną funkcję. Złote sygnety i pierścienie symbolizowały władzę, zwierzchnictwo, przynależność do określonej grupy, rodu, organizacji. Co ciekawe, początkowo nosili je przede wszystkim mężczyźni. Z czasem jednak to kobiety upatrzyły sobie pierścienie jako ulubiony rodzaj biżuterii. Odwiedzając dziś dowolny salon jubilerski, z łatwością zauważymy, że zdecydowana większość dostępnych tam pierścionków została wyprodukowana z myślą o kobietach.
Trwałe i efektowne pierścionki ze złota
Dzięki zastosowaniu wzorników złote pierścienie na masową skalę zaczęto produkować w renesansie. Oczywiście nadal nie były to błyskotki dostępne dla wszystkich – na ich zakup mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Jednak im łatwiejsze stawało się wytwarzanie złotej biżuterii, tym jej cena spadała aż do poziomu, na którym stała się przystępna dla klasy średniej.
W XX wieku złoto zdecydowanie dominowało wśród surowców wykorzystywanych do produkcji biżuterii i śmiało można powiedzieć, że trend ten utrzymuje się do chwili obecnej. To prawda, że srebrne pierścionki również cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale złotym pierścionkom przypisuje się znacznie wyższą wartość. Pierścionki ze złota są trwałe i efektowne. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza pierścionki wytwarzane we Włoszech. Świetnym przykładem jest tutaj włoska biżuteria Nomination – jej proste, minimalistyczne, a zarazem wytworne i niesamowicie błyszczące pierścionki cieszą się uznaniem w wielu krajach całego świata.