InspiracjeTrendy

Bransoletki z żółtego złota – hit czy kit?

Mogłoby się wydawać, że w kwestii biżuterii powiedziano już wszystko. Tymczasem każdego roku w salonach jubilerskich pojawiają się nowe, bardzo ciekawe kolekcje naszyjników, bransoletek, kolczyków i innych błyskotek. Oferta sklepów z biżuterią jest bardzo szeroka – obejmuje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne formy biżuterii. Co ciekawe, o różnorodności możemy mówić również w odniesieniu do kolorystyki wyrobów biżuteryjnych. Wiele osób kupuje dziś biżuterię ze stali szlachetnej, albo różowego złota. Ale czy to oznacza, że bransoletki z żółtego złota zniknęły ze sklepowych półek?

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Umiejętne łącznie klasyki z nowoczesnością to sztuka, którą doskonale opanowali producenci markowej biżuterii. Chcąc wykonać nowe modele pierścionków czy bransoletek, nie jesteśmy w stanie wymazać wszystkiego, co dotąd udało się w branży jubilerskiej wypracować. Nawet jeśli zainteresowanie nowoczesnymi formami jest bardzo duże, to wciąż obserwujemy nawiązania do popularnych od lat motywów florystycznych i prostych form geometrycznych. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się te same kamienie szlachetne, głównie za sprawą uniwersalnej, pasującej do wszystkiego kolorystyki.

Biżuteria z żółtego złota

Skoro jesteśmy przy kolorach, warto nieco miejsca poświęcić kolorystyce metali szlachetnych, z których wytwarza się biżuterię. Pojęcie klasycznej biżuterii zazwyczaj łączymy z wyrobami z żółtego złota. Złoto w czystej postaci jest metalem posiadającym głęboką żółtą barwę i połyskliwą powierzchnię. Kiedy złoto zaczęto wykorzystywać do wykonywania przedmiotów użytkowych i biżuterii, dość szybko zdano sobie sprawę, że bez dodatków w postaci innych metali kruszec nie jest dostatecznie trwały. Metodą prób i błędów opracowywano kolejne mieszanki złota i innych metali, które zdecydowanie zwiększały wytrzymałość wytwarzanych przedmiotów. Niekiedy zmieniały też ich kolor. W przeszłości starano się unikać dodatków zmieniających barwę wyrobów biżuteryjnych, uznając, że przedmioty ze złota powinny mieć odcień zbliżony do barwy występującej w naturze. Klasyczna biżuteria dotąd kojarzona jest z wyrobami ze złota żółtego.

Wyroby ze złota i ich kolorystyka

Przeglądając ofertę internetowych sklepów z biżuterią, dość szybko przekonamy się, że złota biżuteria dostępna jest w kilku, niekiedy dość zaskakujących kolorach. Oprócz żółtego złota wyróżniamy złoto białe, różowe, czarne, czerwone, a nawet niebieskie. Jak to się dzieje, że cenny kruszec zyskuje taką barwę?

Złote bransoletki - hit czy kit?
Złote bransoletki – hit czy kit?

Kolor złota uzależniony jest od konkretnej domieszki srebra, palladu, platyny, niklu albo miedzi. Producenci biżuterii nie mogą jednak dowolnie łączyć wymienionych metali. Istnieją przepisy dotyczące procentowej zawartości innych substancji w złotym stopie. W jubilerstwie powszechnie znane są próby złota. Próba złota wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy konkretnego stopu.

Modna biżuteria ze złota białego i różowego

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się dwie odmiany złota – biała i różowa. Białe złoto powstaje dzięki domieszce platyny, srebra lub palladu, natomiast kolor różowy pozyskuje się dzięki domieszce miedzi. Biżuteria w żółtym odcieniu nie do każdej karnacji pasuje, nie każdy czuje się komfortowo, nosząc przy twarzy żółte ozdoby. Dlatego cieszy możliwość kupienia złotych wyrobów w innych odcieniach. Gdyby takiej możliwości nie było, musielibyśmy sięgać po biżuterię sztuczną, a takie rozwiązanie usatysfakcjonowałoby nielicznych.

Bransoletki z żółtego złota – hit czy kit?

Wracając do pytania postawionego w temacie, musimy zwrócić uwagę na fakt, że bransoletki nie są biżuterią noszoną blisko twarzy. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kolczyków i naszyjników, nie są w stanie rozświetlić cery, ani przeciwnie – nadać jej niezdrowego kolorytu. Dlatego na nadgarstkach możemy nosić dowolne ozdoby, nie przejmując się ich kolorem. Sięgając po bransoletki w klasycznym kolorze złota, absolutnie nie zostaniemy uznani za osoby o złym guście, nieznające się na modzie. Bransoletki z żółtego złota są dziś pożądane równie mocno, jak biżuteria w odcieniu różowym czy srebrnym. Klasyczne żółte złoto nigdy nie wychodzi z mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *