InspiracjePorady

Czy dobierać biżuterię pod kolor oczu?

Biżuteria zajmuje szczególne miejsce wśród dodatków, które ożywiają stylizację i podkreślają jej charakter. Właściwie dobrana biżuteria podkreśla również urodę – rozświetla cerę, poprawia proporcje twarzy i sylwetki, podbija kolor tęczówki oka. Czy w związku z tym dobieranie biżuterii pod kolor oczu jest słuszne?

Biżuteria na co dzień i na specjalną okazję

Biżuterię dobiera się przede wszystkim do stroju i okazji. Przykładowo do pracy, w której obowiązuje ścisły dress code, odpowiednie będą minimalistyczne kolczyki wkrętki i subtelny naszyjnik, natomiast na przyjęcie weselne śmiało możemy założyć długie, błyszczące kolczyki, masywną kolię i równie okazałą bransoletkę. Biżuteria powinna pasować do stroju – zarówno jeśli chodzi o jego charakter, jak i krój oraz wzornictwo. Zwracamy uwagę na kształt i głębokość dekoltu, długość rękawów, zdobienia. A co z kolorem stylizacji? Jeżeli strój zawiera elementy (sprzączki, guziki, błyszczące nici, łańcuszki) w odcieniu złotym lub srebrnym, wskazane jest, by biżuteria również przyjmowała taki kolor.

Biżuteria powinna pasować nie tylko do kreacji i okoliczności, ale również do charakteru i stylu bycia osoby, która ją nosi. Nawet jeśli dany naszyjnik, kolczyki ze złota albo złote zawieszki dobrze komponują się z określoną bluzką czy sukienką, nie będą właściwym wyborem, jeśli dana osoba czuje się w nich niekomfortowo. W salonach jubilerskich można znaleźć tak wiele różnorodnych wyrobów biżuteryjnych, że zmuszanie się do noszenia nielubianych błyskotek nigdy nie powinno mieć miejsca.

Biżuteria a typ urody

Kolejnym wartym omówienia kryterium doboru biżuterii jest reprezentowany typ urody. Różne poradniki różnie podchodzą do tego zagadnienia, niektóre wyszczególniają cztery typy urody, inne aż dwanaście. Najprostszy podział mówi o ciepłym i zimnym typie urody. Osoby, które reprezentują pierwszy typ, mają zwykle piwne, zielone lub brązowe oczy, włosy miodowe, rude albo brązowe z ciepłymi refleksami, cerę świetlistą, nierzadko pokrytą piegami. Do takiej urody doskonale pasuje złota biżuteria. Z kolei chłodny typ urody najlepiej podkreśla biżuteria srebrna, a także przedmioty wykonane z białego złota i stali nierdzewnej.

Biżuteria może być wykonana wyłącznie z jednego surowca lub z kilku materiałów. Do produkcji biżuterii, oprócz srebra, złota i innych metali, wykorzystuje się różnego rodzaju kamienie, szkiełka, tworzywa sztuczne, skórę, jedwabne nici i wiele innych. Jeśli chcemy dobrać biżuterię do typu urody, nie sposób nie zwrócić uwagi na kolorystykę kamieni i innych elementów ozdobnych.

Kolor biżuterii a barwa tęczówki oka

Typ urody warto znać, bo dzięki temu łatwiej wybrać ubrania i dodatki, dzięki którym twarz będzie wyglądała zdrowo i promiennie. Ale nawet jeśli nie wiemy, czy jesteśmy wiosną, latem, jesienią, a może jednak zimą, możemy sugerować się kolorem oczu. Przykładowo srebrna biżuteria zdobiona kamieniami w kolorze jasnego fioletu i różu, butelkowej zieleni lub granatu, pięknie podkreśla spojrzenie oczu niebieskich i szarych. Natomiast bursztyny, kamienie czerwone, żółte i jasnozielone wspaniale podbijają tęczówkę piwną, brązową oraz zieloną. O kolorze oczu warto pamiętać zwłaszcza podczas zakupu kolczyków, nausznic, biżuteryjnych ozdób do włosów oraz naszyjników z zawieszką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *