Porady

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Biżuteria, która straciła dawny kolor i blask, wcale nie stała się przedmiotem bezużytecznym. Nie musi trafić do szkatułki ze starociami ani do skupu złomu złota. Może być dalej noszona, oczywiście pod warunkiem, że podejmiemy działania, które przywrócą jej estetyczny wygląd. Istnieje wiele sposobów na czyszczenie biżuterii, część z nich z powodzeniem można stosować w warunkach domowych.

Jak usunąć zabrudzenia z biżuterii?

Wiele zależy od tego, z jakiego rodzaju zabrudzeniami mamy do czynienia. Bardzo często za brudną uznajemy biżuterię, która po prostu uległa procesowi utleniania, a co za tym idzie – zmieniła kolor na ciemniejszy. Jeśli nie była używana przez długi czas, prawdopodobnie pokryła się nieestetycznym osadem, ale nie można go nazwać warstwą brudu.

Natomiast brudne są na pewno łańcuszki i noszone blisko twarzy kolczyki, jeśli w ich zakamarkach zgromadziły się resztki podkładu do twarzy. Brudne mogą być bransoletki i pierścionki, jeśli nie zdejmujemy ich podczas wykonywania prac ogrodowych. Brudne mogą być naszyjniki, w które zaplątały się pourywane końcówki włosów. Tego typu zabrudzenia wymagają czegoś więcej niż zanurzenia w preparacie do czyszczenia biżuterii. Zazwyczaj konieczne jest użycie miękkiej szczoteczki i ściereczki, a jeśli to nie przynosi spodziewanych rezultatów – myjki ultradźwiękowej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć zabrudzeń we własnym zakresie, warto zgłosić się z tym problemem do salonu jubilerskiego, który wykona profesjonalne czyszczenie biżuterii.

Biżuteria, która straciła dawny kolor

Najczęstszą przyczyną, dla której wykonujemy czyszczenie biżuterii, wcale nie jest występowanie trudnych zabrudzeń, a czernienie wyrobów biżuteryjnych. Biżuteria, która zmieniła kolor na ciemniejszy, uległa naturalnemu procesowi utleniania. Nie w każdym przypadku postępuje on równie szybko. Znaczenie ma zarówno to, z jakim stopem (jakiej próby złotem czy srebrem) mamy do czynienia, jak i to, jak traktujemy naszą biżuterię. Aby spowolnić proces utleniania, biżuterię należy chronić przed wilgocią i światłem, zwłaszcza gdy przez dłuższy czas leży nieużywana. Wyroby biżuteryjne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych woreczkach lub pudełkach, tak by nie dopuszczać do kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem.

Jeśli jednak naszej biżuterii nie udało się uchronić przed postępującym procesem utleniania, należy podjąć działania, które przywrócą jej pierwotny kolor i blask. W pierwszej kolejności warto skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie biżuterii.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Woda i delikatny detergent

Biżuterię można wyczyścić przy użyciu ciepłej wody i delikatnego środka myjącego. Może to być mydło lub płyn do naczyń, ważne by środek ten nie działał w sposób agresywny ani też nie zawierał żadnych drobinek, które mogłyby doprowadzić do porysowania biżuterii. Przyda się natomiast miękka ściereczka, która ułatwi polerowanie mytych powierzchni.

Folia aluminiowa i soda oczyszczona

Woda z mydłem poradzi sobie z zabrudzeniami, ale czernienie biżuterii to problem, który wymaga zastosowania innych metod. Jedną z popularnych domowych metod czyszczenia biżuterii jest ta z użyciem folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Dno niewielkiego naczynia (najlepiej szklanego lub z tworzywa sztucznego) należy wyłożyć folią aluminiową. Następnie wlewamy do niego 200 ml gorącej wody i wsypujemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 łyżeczki soli. Roztwór należy wymieszać tak, by sól się rozpuściła i nie porysowała delikatnych powierzchni czyszczonej biżuterii. Biżuterię umieszczamy w naczyniu na około 15 minut, a po tym czasie spłukujemy czystą wodą i wycieramy do sucha.

Szczoteczka i pasta do zębów

Inny domowy sposób to czyszczenie miękką szczoteczką i pastą do zębów. Szczoteczka nie może posiadać twardego włosia, należy również unikać past z drobinkami czyszczącymi. Staramy się nie porysować powierzchni, nie szarpać i nie naciskać na biżuterię, w przeciwnym razie może dojść do jej odkształcenia. Jeśli pasta jest bardzo gęsta, należy porządnie zmoczyć szczoteczkę i wetrzeć pastę we włosie.

Napój typu cola

Bardzo lubianą metodą czyszczenia biżuterii, zwłaszcza wyrobów ze srebra, jest kąpiel w napoju typu cola. Cola zawiera kwas fosforowy, który posiada właściwości odrdzewiające. Aby wyczyścić biżuterię, wystarczy umieścić ją w niewielkim pojemniku i zalać gazowanym napojem. Po kilku lub kilkunastu minutach wyjmujemy błyskotki, spłukujemy wodą i wycieramy miękką ściereczką.

Wiele osób chwali sobie domowe metody czyszczenia biżuterii, inni sięgają po specjalistyczne płyny do wyrobów ze złota i srebra. Jeśli jednak żadne z rozwiązań nie wydaje nam się bezpieczne i skuteczne na tyle, byśmy chcieli wypróbować ja na swojej biżuterii, warto zanieść ją do salonu jubilerskiego, gdzie zostanie poddana profesjonalnemu czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *