PoradyTrendy

Dlaczego złoto i biżuteria ze złota są tak cenione?

Złoto to symbol bogactwa, luksusu i władzy. Ludzie od zawsze pożądali złota, bo zapewniało wysoki status materialny i społeczny. Dziś rozmowy o złocie nadal wzbudzają wiele emocji, choć posiadanie złotej biżuterii od dawna nie jest wyłącznym przywilejem elit.

Z czego wynika wysoka wartość złota?

Złoto zajmuje wysoką pozycję w zestawieniu najdroższych i najrzadszych metali szlachetnych. Konkurencję przegrywa z rodem czy platyną, ale zdecydowanie góruje nad srebrem. Wysoka wartość złota wynika z rzadkiego występowania metalu w przyrodzie – wydobycie złota pochłania wiele czasu i środków finansowych. Jednak tym, co zdecydowanie wyróżnia złoto na tle innych metali szlachetnych i dodatkowo podnosi jego wartość, jest piękny kolor i niesamowity połysk. Złoto ma liczne walory estetyczne, co w połączeniu z pożądanymi właściwościami fizycznymi, tworzy idealną bazę do produkcji biżuterii. Nie każdy metal szlachetny może być wykorzystywany w branży jubilerskiej, tymczasem biżuteria ze złota zdecydowanie króluje w salonach jubilerskich.

Właściwości złotego kruszcu

Metale szlachetne w niewielkim stopniu wchodzą w reakcję z innymi pierwiastkami. Jeśli chodzi o złoto, jest ono całkowicie odporne na korozję i stężony kwas solny, nie wchodzi w reakcję z wodą i posiada niską reaktywność chemiczną. Oznacza to, że biżuteria wykonana ze złota charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie rozmaitych substancji, a dzięki temu jest trwała. Złote kolczyki i pierścionki nierzadko są przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ nawet po wielu latach zachowują piękny wygląd.

Złoto to idealny surowiec do produkcji biżuterii także z powodu jego ciągliwości i kowalności. Złoto jest podatne na obróbkę, pozwala na kształtowanie rozmaitych form i tworzenie niepowtarzalnych zdobień. Biżuteria ze złota jest wytwarzana za pomocą różnych metod, w tym także ręcznie.

Złoty kruszec w jubilerstwie

Złoto jest jednym z najcenniejszych surowców wykorzystywanych w jubilerstwie. Wynika to zarówno z wysokiej wartości inwestycyjnej złotego kruszcu oraz jego niezwykłych właściwości, jak i utartych przekonań. Złota biżuteria od zawsze kojarzy się z bogactwem i władzą. Zawsze była obiektem pożądania, zawsze zachwycano się jej pięknem. Opinie na temat wyrobów jubilerskich ze złota zachowały się do dzisiaj. Tyle tylko, że dziś dostęp do złotej biżuterii, także tej ekskluzywnej, oferowanej m.in. przez włoskie marki jubilerskie, jest znacznie łatwiejszy. Wysokojakościowe produkty pochodzące ze słonecznej Italii cieszą się uznaniem w wielu krajach całego świata. Dostępne są również w salonach LABIZU w Polsce.

Ze złota wykonuje się biżuterię różnego typu, począwszy od gładkich obrączek, klasycznych pierścionków i niewielkich kolczyków na sztyfcie, poprzez modne bransoletki, broszki, ozdoby do włosów, skończywszy na bogato zdobionych naszyjnikach, wysadzanych kamieniami koliach i długich kolczykach. Ze złota wykonuje się również męskie sygnety, spinki do mankietów i zegarki.

Biżuteria ze złota zawsze wygląda efektowanie i stanowi wartość dodaną każdej stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *