InspiracjePorady

Jak dbać o biżuterię? Krótki poradnik

Markowa biżuteria to produkty wykonane z materiałów wysokiej jakości. Poszczególne elementy łączone są ze sobą w taki sposób, by efektowny przedmiot był trwały i dopracowany w każdym calu. Niemniej to, jak długo biżuteria zachowa pierwotny wygląd, uzależnione jest nie tylko od jakości wyrobu, ale również od właściwie dobranej pielęgnacji i odpowiedniego sposobu przechowywania. Kupując produkty wykonane ze złota, srebra czy stali szlachetnej, powinniśmy sprawdzić, jak dbać o biżuterię, w jaki sposób ją przechowywać i czego unikać podczas codziennego użytkowania.

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Ciemnienie złota i srebra jest procesem naturalnym. Nie należy obawiać się, jeśli  nasza biżuteria powoli zmienia kolor na ciemniejszy, oczywiście pod warunkiem, że odbywa się to w sposób równomierny i nie mamy do czynienia z plamami czy przebarwieniami. Wbrew pozorom ciemnienie biżuterii nie dotyczy wyłącznie wyrobów sztucznych. Przeciwnie – to biżuteria ze złota i srebra wysokiej próby najszybciej ulega procesowi utleniania. Na szczęście istnieją liczne sposoby na to, by przywrócić biżuterii pierwotny kolor i blask. Ponadto stosując się do kilku wskazówek, proces utleniania możemy znacznie spowolnić.

Jak przechowywać biżuterię?

Proces utleniania będzie postępował wolniej, jeśli ograniczymy dostęp powietrza do opakowań, w których biżuteria jest przechowywana. Wyroby biżuteryjne przechowujemy w woreczkach, pudełkach z wieczkiem, szkatułkach – nie zostawiamy ich luzem na półkach czy wieszakach. Wieszaczek na biżuterię sprawdzi się, jeśli każdego dnia sięgamy po ten sam łańcuszek czy bransoletkę, a przed snem chcemy odłożyć te produkty w bezpieczne miejsce. Jeśli jednak biżuterię nosimy rzadko, przechowujmy ją opakowaną osobno, chroniąc przed powietrzem i uszkodzeniami mechanicznymi.

W przypadku biżuterii nie ma miejsca na odstępstwa. Zdejmujemy ją przed snem i każdego wieczora odkładamy w miejsce, w którym może być bezpiecznie przechowywana. Takie postępowanie pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych, takich jak zerwanie splotu łańcuszka, pogięcie bransoletki czy zarysowanie delikatnych powierzchni. O zdejmowaniu biżuterii przed snem w szczególności powinni pamiętać posiadacze wyrobów o sztywnym splocie oraz wyrobów pustych w środku (dmuchanych).

Jak dbać o biżuterię? Biżuteria a kosmetyki

Biżuterię zdejmujemy przed przystąpieniem do pracy fizycznej, w tym również w czasie codziennego sprzątania czy zmywania naczyń. Robimy to nie tylko z obawy o uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, wgniecenia, pęknięcia), ale również chemiczne. Detergenty używane do sprzątania mogą osłabić luty i spowodować przebarwienia. Dotyczy to również kosmetyków do pielęgnacji ciała, dlatego przed kąpielą, nałożeniem balsamu do ciała czy kremu do rąk biżuterię należy zdjąć i odłożyć w bezpieczne miejsce. Wyroby biżuteryjne nie lubią również perfum, dlatego pachnący płyn staramy się nakładać na gołą szyję i nadgarstek, a dopiero po pewnym czasie ozdabiać te miejsca biżuterią.

Czyszczenie biżuterii

Pisząc o tym, jak dbać o biżuterię, nie sposób pominąć tematu czyszczenia wyrobów, które zmieniły kolor bądź pokryły się ciemnym nalotem. Można to zrobić z wykorzystaniem wody i mydła, ale najlepiej sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia i polerowania biżuterii złotej i srebrnej. Środki te przywrócą wyrobom biżuteryjnym jasny kolor i pierwotny blask. Kąpieli wybłyszczającej w specjalnym roztworze poddajemy biżuterię uprzednio oczyszczoną z wierzchniej warstwy zbrudzeń, a zatem mycie wodą i mydłem może być pierwszym etapem czyszczenia biżuterii.

Osoby, które chciałyby wyczyścić biżuterię wysadzaną drogocennymi kamieniami, powinny zachować większą ostrożność podczas poddawania wyrobów kąpieli wybłyszczającej. Jeśli nie mamy pewności, czy taka kąpiel będzie bezpieczna dla naszej biżuterii, warto udać się do salonu jubilerskiego i poprosić o poradę złotnika bądź też skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia i polerowania biżuterii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *