Porady

Jak przechowywać biżuterię?

Wzbogacając kolekcję biżuterii o nowe wyroby, chcemy, by efektowne ozdoby jak najdłużej zachowały atrakcyjny wygląd. Aby tak się stało, należy stosować się do kilku zaleceń dotyczących sposobu przechowywania i pielęgnacji biżuterii. Oczywiście na żywotność ozdób biżuteryjnych duży wpływ ma także rodzaj i jakość materiałów wykorzystanych do ich produkcji.

Przechowywanie markowej biżuterii

Biżuteria sztuczna nie jest tak trwała, jak wyroby ze złota, srebra lub stali szlachetnej, dlatego zużywa się dużo szybciej. Możemy ją nabyć w niższej cenie, a tym samym pozwolić sobie na częstszą wymianę kolczyków, naszyjników czy bransoletek, niż ma to miejsce w przypadku wyrobów z metali szlachetnych. Warto jednak zauważyć, że wbrew pozorom takie działanie nie prowadzi do żadnych oszczędności. Poza tym to, że po kilku miesiącach użytkowania musimy rozstać się z ulubionym naszyjnikiem, również nie zachęca do inwestowania w sztuczną biżuterię. Zdecydowanie lepszym wyborem są zatem wyroby markowe, które cechą charakterystyczną jest wysoka jakość i precyzja wykonania. Inwestycja w biżuterię starannie wykonaną z materiałów wysokiej jakości to zakup na lata. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj to, jak z taką biżuterią będziemy się obchodzić.

Odpowiednie przechowywanie markowej biżuterii pozwoli na ochronę wyrobów przed przypadkowym upadkiem, rozerwaniem czy zgnieceniem, ale nie chodzi tutaj jedynie o uszkodzenia mechaniczne. Źle przechowywana biżuteria może stracić kolor i blask, a w efekcie przestanie być efektowną ozdobą, a stanie się jednym z wielu wyrobów, które lata świetlności mają już za sobą. Oczywiście w wielu przypadkach zniszczoną biżuterię da się naprawić, wyczyścić i wypolerować, ale jest to zabieg kosztowny i może być wykonany jedynie przez wyspecjalizowanego jubilera. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować się do kilku zasad dotyczących pielęgnacji i przechowywania biżuterii.

Ogólne zasady dotyczące przechowywania i pielęgnacji biżuterii

Niezależnie od tego, czy mówimy o biżuterii złotej, srebrnej czy też wykonanej ze stali szlachetnej, powinniśmy chronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem chemii domowej i niektórych kosmetyków. Oczywiście najmniej zagrożona jest tutaj stal szlachetna, ale dobre praktyki dotyczące pielęgnacji biżuterii warto stosować w odniesieniu do wszystkich wyrobów biżuteryjnych. Dlatego też wykonując prace ogrodowe, prace remontowe, uprawiając sport czy też sprzątając, powinniśmy pamiętać o zdjęciu biżuterii i odłożeniu jej w bezpieczne miejsce. Dotyczy to przede wszystkim biżuterii noszonej na rękach, a zatem pierścionków, obrączek, ale również bransoletek i zegarków. Tego typu biżuteria nie powinna mieć styczności z detergentami, których używamy do prania i sprzątania. Ozdoby biżuteryjne warto zdjąć również przed kąpielą i zastosowaniem balsamów czy olejków do ciała.

Jeśli chodzi o to, jak przechowywać biżuterię, zwłaszcza gdy przez dłuższy czas jej nie używamy, wiele zależy od rodzaju materiału (metalu szlachetnego), z jakiego została wykonana.

Jak przechowywać biżuterię ze złota?

Chociaż brzmi to paradoksalnie, złoto jest metalem jednocześnie trwałym i delikatnym. Złota biżuteria może przetrwać w dobrym stanie kilkadziesiąt lat, ale pod warunkiem, że będzie właściwie przechowywana. Złoto nie lubi wilgoci, dlatego łazienka zdecydowanie nie jest najlepszym miejscem do jego przechowywania. Dobrze natomiast sprawdzą się szczelnie zamknięte, zaciemniające pojemniczki (szkatułki). Każdy ze złotych wyrobów powinien mieć swoje osobne miejsce – w przypadku złota nie łączymy w jednym pojemniku kilku par kolczyków, pierścionków czy też łańcuszków z bransoletkami.

Przechowywanie srebrnej biżuterii

Srebro, aby dobrze się prezentowało, wymaga odpowiedniego traktowania, w przeciwnym razie szybko sczernieje i starci blask. Niewłaściwie przechowywane wyroby ze srebra mogą pokryć się ciemnym nalotem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy są narażone na działanie wilgoci. Srebru nie służy również nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne ani też długotrwały kontakt z powietrzem, dlatego też w przypadku tego metalu nie sprawdzą się modne wieszaki na biżuterię. Srebrne wyroby zaraz po zdjęciu warto odłożyć do specjalnych woreczków lub pojemniczków, zwracając uwagę, by każdy z nich miał własne miejsce. Srebra nie przechowujemy z biżuterią złotą ani wykonaną ze stali szlachetnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *