InspiracjeTrendy

Jakie są rodzaje kolczyków?

Przyozdabianie ciała biżuterią ma bardzo długą tradycję. Dotyczy to również kolczyków, czyli biżuterii, której noszenie wymaga przekłucia wybranych partii ciała. Najczęściej przekuwa się uszy, choć kolczyki można nosić również w nosie, pępku czy języku. Jeśli chodzi o rodzaje kolczyków, wyszczególnia się je właśnie ze względu na część ciała, do której są przeznaczone, ale także ze względu na rozmiar i zastosowane zapięcie.

Przyozdabianie uszu kolczykami

Kolczyki to biżuteria, po którą sięgają przede wszystkim kobiety. Jeśli mężczyźni decydują się na przekucie uszu, zazwyczaj noszą niewielkie kolczyki wkrętki albo minimalistyczne kółka, które ściśle przylegają do płatka ucha. Poza tym często mają przekute tylko jedno ucho, podczas gdy kobiety przekuwają uszy symetrycznie.

Kolczyki są biżuterią wyjątkową, bo noszone blisko twarzy, mającą szczególnie duży wpływ na to, jak prezentuje się cera, czy jest rozświetlona, a kolor oczu odpowiednio podkreślony. Poza tym dobrze dobrane kolczyki mogą poprawić proporcje twarzy, wyszczuplić ją, zwrócić większą uwagę na kości policzkowe. Śmiało można więc powiedzieć, że przyozdabiając uszy kolczykami, tak naprawdę przyozdabiamy całą twarz.

Popularne rodzaje kolczyków – podział ze względu na sposób zapięcia

Zarówno złote kolczyki, jak i kolczyki ze srebra mogą być zapinane w ten sam sposób. Rodzaj użytych materiałów nie ma tu żadnego znaczenia, choć w przypadku kolczyków sztucznych niektóre zapięcia nie są wskazane, gdyż mogą powodować szybkie ścieranie wierzchniej warstwy biżuterii i sprawiać, że kolczyki szybko stracą ładny wygląd.

Kolczyki sztyfty

Pierwszy, chyba najpopularniejszy rodzaj kolczyków, to sztyfty, zwane również wkrętkami. Kolczyki tego typu mają zwykle niewielkie rozmiary, choć w sklepach z biżuterią z łatwością znajdziemy okazalsze modele, w tym kolczyki komponowane, które można rozbudowywać o kolejne moduły. Kolczyki sztyfty zwieńczone są cienkim drucikiem, który przekłada się przez dziurkę w uchu, a następnie zabezpiecza przed wypadnięciem za pomocą końcówki zapinającej. Zakładanie takich kolczyków jest bardzo proste, a sama biżuteria wygodna w noszeniu. Poza tym niewielkie sztyfty świetnie nadają się do noszenia w zestawach, co doskonale wiedzą panie, które mają w uszach kilka dziurek.

Kolczyki wiszące zapinane na bigle

Kolejny popularny rodzaj zapięcia to bigle. Stosowany jest w przypadku długich, wiszących kolczyków, które ze względu na swą wagę i rozmiary niekoniecznie utrzymają się w uchu zapięte na zwykły sztyft. Bigle dzielimy na zamknięte i otwarte, przy czym to właśnie zamknięte najlepiej zabezpieczają kolczyk przez wypadnięciem. W ty przypadku przez ucho przekładamy długi, wygięty w łuk drucik, który następnie umieszcza się w specjalnym haczyku.

Kolczyki łańcuszkowe bez zapięcia i kolczyki koła

Jeśli chcielibyśmy założyć złote kolczyki w formie cienkiego łańcuszka, możemy być zaskoczeni, że nie posiadają żadnego zapięcia, ponieważ po prostu przeciąga się je przez ucho i po obu stronach dziurki pozostawia mniej więcej tę samą długość łańcuszka. Takie rozwiązanie teoretycznie mogłoby się sprawdzić w przypadku kolejnego rodzaju kolczyków, czyli kół. W praktyce jednak kolczyki koła posiadają zapięcie w postaci drucika, który po przełożeniu przez dziurkę wkłada się do niewielkiego kółeczka przytwierdzonego do drugiego końca kolczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *