Porady

Kolczyki na angielskie zapięcie, czyli jakie?

Kolczyki to biżuteria uwielbiana przez kobiety, bo dzięki temu, że noszona bezpośrednio przy twarzy, przez cały czas pozostaje widoczna i pomocna w podkreślaniu kobiecej urody. Kolczyki wytwarza się z różnych materiałów, ale najtrwalsze i najpiękniejsze są oczywiście wyroby ze złota i srebra. Kolczyki ze złota można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich kształt, wielkość czy rodzaj zapięcia. Bardzo popularne są zwłaszcza kolczyki na angielskie zapięcie.

Różne sposoby zapinania kolczyków

Rodzaj zapięcia, jaki zastosowano w przypadku danego kolczyka, najczęściej uzależniony jest od jego wielkości i masy. Im większy i cięższy kolczyk, tym solidniejsze powinno być zapięcie. Najmniejsze kolczyki, czyli tzw. wkrętki, zapisane są na sztyft. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku ciężkich kolczyków, ponieważ ryzyko wysunięcia sztyftu z zatyczki jest wówczas większe, poza tym może dojść do nadmiernego rozciągnięcia dziurki w uchu, w efekcie czego pojawią się dolegliwości bólowe.

Wśród wielu rodzajów zapięć kolczyków za najwygodniejsze i najbezpieczniejsze uznaje się zapięcie angielskie. Nie ma możliwości, by zabezpieczony w ten sposób kolczyk niepostrzeżenie wysunął się z dziurki, poza tym nie mamy tu żadnych zatyczek, które ściśle przylegałby do płatka ucha.

Złote kolczyki na angielskie zapięcie

O ile w przypadku biżuterii sztucznej nierzadko możemy spotkać się z tzw. biglem otwartym, o tyle kolczyki ze złota są na tyle cenne, że powinny posiadać solidne zapięcie. Bigiel angielski klasyczny i bigiel angielski typu lira to zapięcia często stosowane w przypadku markowej biżuterii. Z takimi zapięciem dostępne są m.in. kolczyki Swarovski.

Zapięcie angielskie klasyczne

Bigiel angielski klasyczny, nazywany również zapięciem na zatrzask, poniekąd przypomina zwykły bigiel otwarty, ale zabezpieczany jest od tyłu ruchomą klapką. Klapka łatwo się odchyla i zamyka, dzięki czemu zarówno zapinanie, jak i zdejmowanie kolczyków jest łatwe i szybkie. Jednocześnie klapka posiada mocny mechanizm i mocno przylga do bigla, nie pozwalając na przypadkowe odpięcie kolczyka. Zakładając taki kolczyk, słyszymy charakterystyczny „klik”, informujący o prawidłowym zatrzaśnięciu klapki.

Klasyczny bigiel angielski stosowany jest przede wszystkim w przypadku większych, cenniejszych kolczyków. A jak to wygląda w przypadku bigla angielskiego typu lira?

Zapięcie angielskie typu lira

Ten rodzaj zapięcia jest podobny do klasycznego bigla angielskiego, ale nieco bardziej luksusowy i mniej widoczny. Zapięcie kryje się za uchem i właściwie nie wpływa na kształt kolczyka. Przez dziurkę w uchu przetykany jest sztyft, w którym wyżłobiono delikatny rowek. Na sztyft z wgłębieniem nachodzi dolna ruchoma część (klapka), która utrzymuje się na miejscu zarówno dzięki solidnemu mechanizmowi, jak i wspomnianemu żłobieniu. Taki rodzaj zapięcia przypomina kształtem celtycką lirę. Ceniony jest zarówno ze względu na estetyczny wygląd, jak i wygodę zapinania. Zapięcie angielskie typu lira sprawdza się w przypadku cennych, eleganckich kolczyków, które jednak nie przyjmują zbyt dużych rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *