Porady

Jak dobrać długość łańcuszka?

Biżuteria pełni przede wszystkim funkcję zdobniczą, dekoracyjną, stanowi dodatek do stylizacji
i podkreśla jej charakter. Niektóre ozdoby biżuteryjne potrafią jednak zdziałać znacznie więcej. Odpowiednio dobrane, wysmuklają sylwetkę, szyję, rozświetlają cerę, akcentują kości policzkowe i podbijają kolor oczu. Oczywiście największa w tym zasługa biżuterii noszonej blisko twarzy, a więc kolczyków i naszyjników.

Łańcuszki ze złota i srebra

Naszyjnik złoty lub srebrny to inwestycja na lata, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Markowa biżuteria z cennego kruszcu jest piękna i trwała, ale ważne również, by była dopasowana do typu urody, stylu ubioru, jak i sylwetki osoby, która będzie ją nosić. Przykładowo w złotej biżuterii najlepiej wyglądają panie o ciepłym typie urody, natomiast biżuteria srebrna doskonale podkreśla urodę kobiet o jasnej, porcelanowej cerze i niebieskich bądź szarych oczach.

Biżuteria w odpowiednim kolorze może rozpromienić twarz, ale jeśli chodzi o kształtowanie sylwetki, istotna będzie wielkość i długość naszyjnika. Typowy naszyjnik składa się z łańcuszka i zawieszki. To, czy do danego łańcuszka da się przyłączyć zawieszkę, uzależnione jest od jego grubości i splotu. Najłatwiej dobrać zawieszkę do cienkich łańcuszków o splotach ankier, kostka albo linka. Grube łańcuszki często są dość krótkie i lepiej prezentują się w wersji solo. Po taką biżuterię sięgają najczęściej szczupłe kobiety o smukłej szyi.

Typowa długość łańcuszka – co to takiego?

Skoro krótkie łańcuszki są odpowiednie dla szczupłych kobiet, po jaką biżuterię powinny sięgać panie o obfitszych kształtach? Jak dobrać długość łańcuszka, by nie zaburzyć proporcji sylwetki, a podkreślić jej atuty?

Większość osób wybiera łańcuszki o typowej długości. Co to znaczy? Typowe łańcuszki to takie, których nie można nazwać ani krótkimi, ani długimi. Są średnie, a więc kończą się nieco poniżej obojczyków.

W przypadku kobiet łańcuszki typowe to te z zakresu 42-45 cm. Jeśli chodzi o mężczyzn, typowa długość mieści się w przedziale 55-60 cm. Można powiedzieć, że są to długości bezpieczne, które nikomu nie powinny zrobić krzywdy. Jeśli jednak chcemy podkreślić atuty sylwetki, odwrócić uwagę od małego biustu lub szerszych ramion, powinniśmy zrezygnować z typowych długości.

Jak dobrać długość łańcuszka?

Wybierając łańcuszek, warto skupić się na wzroście i typie sylwetki oraz określić kształt twarzy.
U różnych osób łańcuszek o tej samej długości będzie kończył się w różnych miejscach. Wiele zależy od wzrostu, budowy sylwetki, tęgości szyi czy wielkości biustu. Zazwyczaj dla kobiet o drobnej budowie ciała najlepsze są łańcuszki krótkie, takie jak kolie i chokery. Krótkie złote łańcuszki podkreślą długą, smukłą szyję i odwrócą uwagę od niewielkiego biustu. Natomiast jeśli kobieta ma okrągłą twarz i grubszą szyję, powinna zrezygnować masywnych kolii, bo te dodatkowo skrócą jej sylwetkę i dodadzą kilogramów.

Aby optycznie wysmuklić twarz i sylwetkę, należy wybrać długi łańcuszek typu matinée lub opera. Łańcuszek kończący się na linii biustu lub pod nią, odwraca uwagę od szyi oraz szerszych ramion, a jednocześnie podkreśla atuty sylwetki. Najlepiej, jeśli dodatkowo kreacja ma głębokie wycięcie w kształcie litery V lub dekolt kopertowy, co również pomaga w kształtowaniu sylwetki.

Poza tym wszystkim łańcuszek dobieramy tak, by czuć się w nim komfortowo. Biżuteria ściśle opinająca szyję, ciężkie wisiory i długie łańcuszki, które utrudniają swobodne wykonywanie codziennych czynności, najpewniej i tak trafią na dno szuflady, nawet jeśli pozytywnie wpływają na wygląd twarzy i sylwetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *