InspiracjeTrendy

Zasady i zwyczaje noszenia biżuterii podczas różnych okazji

Niektóre okazje wymagają specjalnej oprawy. Przejawia się to m.in. w sposobie doboru ubrań i dodatków do stroju. Inaczej ubierzemy się na przyjęcie weselne w luksusowej sali bankietowej, inaczej na ważne spotkanie biznesowe, jeszcze inaczej na imprezę organizowaną w klubie tanecznym. Nawet jeśli nigdy nie zgłębialiśmy wiedzy na temat zasad ubioru, potrafimy ocenić, czy kreacja jest odpowiednia na daną okazję. To samo dotyczy biżuterii.

Zasady ubioru a zmieniająca się moda

Zasady definiuje się jako normy, reguły, prawa rządzące jakimiś procesami. Zasady dotyczące ubioru trudno jednak postrzegać w takich kategoriach. W świecie mody obowiązują niepisane zasady, których przestrzeganie zapewnia dobry wygląd w każdej sytuacji. Stosowanie się do nich nie oznacza jednak, że stylizacja musi być zachowawcza, nudna i niemodna. Sięgając po modną odzież i wybierając dodatki z najnowszych kolekcji, nadal możemy ubrać się stosownie do okazji.

Ubiór stosowny do okazji to taki, który pasuje do charakteru wydarzenia, ale i miejsca, w którym odbywa się spotkanie/uroczystość. Charakter stylizacji wspaniale podkreśli biżuteria. Jeśli zakładamy formalny garnitur, garsonkę lub sukienkę w biznesowym stylu, nie powinniśmy przesadzać z ilością biżuterii. Zasady mówią, że w kształtowaniu profesjonalnego wizerunku w miejscu pracy pomocna jest wysokojakościowa biżuteria, ale noszona z umiarem. Mogą to być niewielkie kolczyki ze srebra, najlepiej wkrętki bądź małe kółka, skromny naszyjnik, subtelna bransoletka, ewentualnie niewielka broszka. Biżuteria może mieć nowatorską formę, ale nie powinna być nazbyt masywna, wyrazista, kolorowa.

Inne zasady obowiązują podczas imprez okolicznościowych. Na rodzinne spotkania w większym gronie należy ubrać się elegancko, a charakter stroju można podkreślić dzięki efektownej biżuterii. W tym przypadku mamy zdecydowanie więcej miejsca na eksperymenty! Możemy kaskadowo łączyć łańcuszki ze złota, sięgać po dowolne złote zawieszki, długie kolczyki, efektowne biżuteryjne ozdoby do włosów. Mile widziana jest zarówno złota, jak i srebrne biżuteria, a także kolorowe kamienie.

Zwyczaje dotyczące noszenia i wręczania biżuterii

Zwyczaj to utrwalony sposób postępowania w danej sytuacji. Jeśli chodzi o biżuterię, możemy mówić np. o zwyczajach dotyczących noszenia pierścionka zaręczynowego i obrączki ślubnej. W naszej kulturze pierścionek zaręczynowy zwyczajowo nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni. Jeśli dochodzi do ślubu, do pierścionka dołącza obrączka, bądź też zajmuje jego miejsce. Wówczas pierścionek przenoszony jest na palec serdeczny lewej dłoni.

Jeśli chodzi o zwyczaje dotyczące wręczania biżuterii, warto nieco uwagi poświęcić uroczystościom o charakterze religijnym. Chrzest, pierwsza komunia i bierzmowanie to ważne wydarzenia w życiu młodego człowieka. Na pamiątkę tych wydarzeń często kupuje się dzieciom biżuterię – łańcuszki z medalikiem lub krzyżykiem. Oczywiście nie ma zasad mówiących o tym, że dziecko musi otrzymać pamiątkę o charakterze religijnym, ale zwyczajowo dzieciom rzeczywiście wręcza się tego typu ozdoby. Medaliki nierzadko noszone są przez krótki czas bądź wcale, ale stanowią trwałą i piękną pamiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *