Porady

Biżuteria dla alergika – alergia na metale

Alergia na biżuterię, a właściwe metale, z których biżuteria została wykonana, wywołuje objawy charakterystyczne dla alergii skórnych. Kontakt z alergenem skutkuje pojawieniem się zmian skórnych, najczęściej w postaci drobnych, lekko swędzących krostek. Tzw. wyprysk kontaktowy, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w miejscu bezpośredniego kontaktu skóry z biżuterią. Jeśli kontakt z alergenem nie zostanie przerwany, krostki mogą się zlewać, tworząc ogniska rumieniowe i obrzękowe. Czy z tego powodu osoby uczulone muszą zrezygnować z noszenia biżuterii? Absolutnie nie! Wystarczy wybrać ozdoby wykonane z metali, które nie uczulają.

Jak często występuje alergia na metale?

Alergia na metale, z których wykonuje się biżuterię, występuje stosunkowo rzadko, ale w niektórych przypadkach stanowi poważny problem. Metalowe przedmioty to przecież nie tylko łańcuszki, kolczyki czy pierścionki, ale również tarcze zegarków, spinki do mankietów, guziki, breloki, niektóre artykuły piśmiennicze i szereg innych drobiazgów, których skład może stać się przyczyną występowania przykrych dolegliwości. O ile jednak w przypadku alergii na pyłki traw i drzew nie da się całkowicie uniknąć kontaktu z alergenem, o tyle w przypadku alergii na metale, możliwa jest całkowita rezygnacja z noszenia uczulającej biżuterii. Tym samym o alergii na metale słyszymy zdecydowanie rzadziej aniżeli o alergiach wziewnych i pokarmowych.

Jaka biżuteria uczula najczęściej?

Najwięcej osób skarży się na występowanie reakcji alergicznej po kontakcie skóry ze sztuczną biżuterią. Pozłacane lub posrebrzane błyskotki wywołują silne swędzenie, a w wielu przypadkach widoczne zmiany skórne. Najczęstszym źródłem problemu jest nikiel – srebrzysty metal o złotawym zabarwieniu. Alergię na nikiel można potwierdzić u alergologa za pomocą testu na nikiel z DMG (dwumetyloglioksymem).

Osoby uczulone na nikiel powinny całkowicie zrezygnować z noszenia sztucznej biżuterii. Ponadto należy unikać noszenia bielizny i strojów kąpielowych wyposażonych w metalowe klamerki oraz przylegających do ciała bluzek z metalowymi guzikami. Warto również uważać na zawierające metalowe elementy ozdoby do włosów.

Alergia na metale – uczulenie na nikiel

Nikiel nie jest jedynym metalem wywołującym reakcję alergiczną. Biżuteria sztuczna zawiera domieszki różnych stopów metali, w tym m.in. chromu i kobaltu, ale prawdą jest, że to nikiel zyskał miano najsilniejszego alergenu. Problem stał się na tyle poważny, że wprowadzono ograniczenia w stosowaniu niklu w biżuterii oraz przedmiotach codziennego użytku. Kupując sztuczne błyskotki w dobrych sklepach z biżuterią, jesteśmy w stanie sprawdzić, z czego zostały wykonane i uniknąć kupowania ozdób z wysoką zawartością niklu. Nie da się tego zrobić w odniesieniu do biżuterii sprzedawanej na ulicznych bazarach.

Jaka biżuteria dla alergika?

Alergicy powinni sięgać po biżuterię wykonaną z metali szlachetnych. Pamiętajmy jednak, że wyroby biżuteryjne nigdy nie są wykonane wyłącznie ze złota lub czystego srebra – zawsze znajduje się w nich niewielki procent sztucznych domieszek. Dlatego, chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, należy sięgać po biżuterię jak najwyższej próby. Ani złoto, ani srebro nie wywołuje silnej reakcji alergicznej – robią to domieszki innych metali obecne w stopie biżuterii, dlatego im wyższa próba złota i srebra, tym lepiej.

Alergie na złoto i srebro zdarzają się niezwykle rzadko, ale jeśli alergik obawia się noszenia biżuterii złotej i srebrnej, bez obaw może sięgnąć po wyroby biżuteryjne ze stali szlachetnej.

Biżuteria ze stali szlachetnej

Stal szlachetna na dobre zagościła w sklepach z biżuterią. Wykonane z niej produkty są nie tylko piękne, ale i wyjątkowo trwałe. Ponadto biżuteria ze stali szlachetniej jest znacznie tańsza niż wyroby złote i srebrne. Obok takich argumentów nie sposób przejść obojętnie – stal szlachetna w krótkim czasie zyskała zwolenników, którzy chętnie noszą ją nie tylko na co dzień, ale i podczas uroczystości wymagających wyjątkowej oprawy.

Opowiadając o zaletach stali szlachetnej, zwanej też nierdzewną czy chirurgiczną, koniecznie należy wspomnieć, że jest to materiał niewywołujący reakcji alergicznych. Dzięki produktom wykonanym ze stali szlachetnej alergicy mogą nosić biżuterię atrakcyjną wizualnie, a jednocześnie bezpieczną dla skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *