Porady

Dlaczego złoto jest tak popularne?

Nie ulega wątpliwości, że złoto to metal wyjątkowo cenny, stanowiący punkt odniesienia dla gospodarek całego świata, ale dlaczego tak popularny? Czy tylko ze względu na wysoką wartość pieniężną?

Złoto zawsze było ważne dla ludzkości

Wymiana dóbr to najprostsza, znana od zarania dziejów forma handlu. Z czasem zaczęto dostrzegać, że choć wygodna, to niestety nie zawsze sprawiedliwa. Wraz z rozwojem cywilizacji rozpoczęły się poszukiwania innej formy dokonywania opłat, czegoś, co zadowoliłoby obie strony transakcji handlowej. Jednym z pierwszych środków płatniczych było zboże, z czasem jednak i to rozwiązanie przestało się sprawdzać.

Zasady handlu na długie tysiąclecia uregulowały metale, w tym oczywiście złoto. Chociaż początkowo środkiem płatności stały się metale nieszlachetne, to szybko dostrzeżono, że to właśnie złoto i srebro umożliwiają stworzenie pieniądza doskonałego. Złoto było łatwe w obróbce i trudne do zniszczenia, a przy tym atrakcyjne wizualnie. Ponadto, dzięki rzadkiemu występowaniu, zapewniało stabilność niezbędną do rozwoju handlu.

Rynkowa wartość złota

Obecnie nie istnieje regulowana przez rządy wymienialność pieniędzy na złoto, a jednak, w oparciu o popyt i podaż, rynek ustalił jego cenę. Cena kruszcu zmienia się w czasie, ale nie są to wahania na tyle gwałtowne, by obawiano się inwestowania w złoto. Przeciwnie – złoto stało się przedmiotem handlu na giełdach towarowych, aktywem inwestycyjnym i doskonałą formą lokowania oszczędności. Uznaje się je za towar luksusowy, chętnie wykorzystywany m.in. w jubilerstwie.

Z czego wynika popularność złota?

Jednym z czynników decydujących o popularności złota jest, paradoksalnie, jego rzadkie występowanie. Złoto występuje w przyrodzie na tyle rzadko, że wzbudza pożądanie. Wydobycie złota wymagało i nadal wymaga długich poszukiwań.

Popularność złota wynika również z jego szczególnych właściwości. Jest to metal plastyczny, odporny na wilgoć i procesy korozji. Ze względu na tę szczególną odporność złoto zostało nazwane metalem szlachetnym. Oczywiście nie bez znaczenia jest jego atrakcyjny wygląd. Zainteresowanie złotymi wyrobami wciąż kształtuje się na bardzo wysokim poziomie.

Złoto w jubilerstwie

W sklepach jubilerskich nie brakuje propozycji dla osób ceniących biżuterię srebrną czy też wykonaną ze stali szlachetnej, niemniej za najcenniejsze, najbardziej pożądane uznaje się wyroby ze złota. W branży jubilerskiej złoto cenione jest za klasyczną estetykę i elastyczność. To właśnie dzięki tym właściwościom ze złota można uformować szereg różnorodnych, efektownie połyskujących wyrobów. Jest to materiał ceniony przez jubilerów na całym świecie.

Popularność złotej biżuterii

Złota biżuteria kojarzy się z elegancją i luksusem. W przeszłości na noszenie złotych wyrobów mogli pozwolić sobie przedstawiciele wyższych klas społecznych, osoby majętne, dbające o efektowny wygląd. Dziś piękną złotą biżuterię mogą nosić wszyscy – wiele wyrobów biżuteryjnych idealnie nadaje się do codziennego użytkowania. Oczywiście nie są to produkty powstałe z czystego złota. Czyste złoto nie nadaje się do tworzenia biżuterii. Miesza się je z innymi metalami, dzięki czemu wyroby zyskują pożądaną twardość i trwałość, są też łatwiejsze do przechowywania. Co więcej, dzięki domieszkom metali, możliwa jest zmiana koloru złotych przedmiotów. Białe złoto powstaje z mieszanki złota ze srebrem oraz palladem lub mieszanki złota z niklem, natomiast złoto o barwie czerwonej lub różowej uzyskuje się dzięki domieszkom srebra i miedzi.

Dlaczego złoto jest tak popularne? Złota biżuteria nigdy nie wychodzi z mody. Doskonale uzupełnia każdą stylizację, a ponadto stanowi jeden ze sposobów gromadzenia oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *