Porady

Biżuteria złota czy srebrna?

Z pewnością wiele kobiet posiada szkatułki z biżuterią, w których znajdują się zgromadzone przez lata, rzadko użytkowane wyroby jubilerskie. Część z nich to pamiątki, których nie sposób się pozbyć, ale są i nietrafione prezenty, których materiał, forma czy kolorystyka nie odpowiada osobie obdarowywanej. Tymczasem dobrze dobrana biżuteria to świetny dodatek do każdej stylizacji, ale także sposób na podkreślenie kobiecego piękna. To, czy w tej roli lepiej sprawdzi się biżuteria złota czy srebrna, uzależnione jest od kilku czynników, w tym oczywiście od typu urody.

Notowania metali szlachetnych

Zarówno złoto, jak i srebro to metale znane od tysięcy lat i niezwykle cenione w branży jubilerskiej. Na przestrzeni lat ceny kruszców zmieniały się wielokrotnie, ale od pewnego czasu kształtują się na mniej więcej tym samym poziomie. Oczywiście występują pewne wahania, ale można powiedzieć, że sytuacja na rynkach finansowych jest dość stabilna, a przez to rynkowa wartość złota i srebra ani gwałtownie nie spada, ani nie rośnie (w przypadku złota możemy mówić o delikatnej tendencji wzrostowej).

Od czego zależy cena metali szlachetnych? Podczas ustalania cen, oprócz wspomnianej już wyżej sytuacji na rynkach finansowych, pod uwagę bierze się częstotliwość występowania kruszcu w przyrodzie (wielkość zasobów  naturalnych), jak i koszt jego wydobycia. Złoto występuje w przyrodzie znacznie rzadziej niż srebro i m.in. dlatego jego cena kształtuje się na wyższym poziomie. Tym samym za biżuterię wykonaną ze złota zapłacimy znacznie więcej niż za bardzo podobne wyroby ze srebra.

Biżuteria ze złota – świadectwo bogactwa i przynależności klasowej?

Złoto jest droższe niż srebro, a przez to złota biżuteria uznawana jest za cenniejszą, lepszą. Co prawda dziś wiele osób świadomie rezygnuje ze złotych wyrobów na rzecz biżuterii srebrnej, ale w przeszłości, jeśli chciało się pokazać swoje bogactwo, podkreślić przynależność klasową, ale i wyczucie stylu, sięgano niemal wyłącznie po biżuterię złotą. Zauważmy, że dziś, jeśli chcemy kupić pierścionek zaręczynowy czy ślubne obrączki, również bierzemy pod uwagę produkty ze złota. Panuje przekonanie, że na tak ważną okazję nie wypada kupić mniej wartościowego srebra. Nawet ci, którzy nie lubią żółtego odcienia złotych wyrobów, wychodzą z tej sytuacji obronną ręką i kupują pierścionki i obrączki wykonane ze złota białego.

Biżuteria złota czy srebrna?

Na szczęście dziś pojęcie przynależności klasowej używane jest raczej w odniesieniu do czasów minionych, a mimo występujących nierówności społeczno-ekonomicznych, każdy może kupić biżuterię, jaka po prostu mu się podoba i w jakiej dobrze się czuje, nie patrząc na to, co pomyślą osoby z zewnątrz. Natomiast podczas wyrobu biżuterii warto wziąć pod uwagę to, czy nasza uroda zyskuje w zestawieniu z biżuterią złotą, czy też lepiej wyglądamy w wyrobach ze srebra.

Komu pasuje biżuteria złota, a komu srebrna?

Chociaż nie ma reguł mówiących o tym, kto powinien kupować wyroby złote, a kto srebrne, warto wziąć pod uwagę, że niektóre typu urody lepiej prezentują się w zestawieniu z biżuterią w ciepłych kolorach, natomiast na korzyść innych działają barwy chłodne, zwłaszcza srebrzystobiałe. W związku z tym, zanim podejmiemy decyzję biżuteria złota czy srebrna, powinniśmy ustalić, jakim typem kolorystycznym jesteśmy.

Typ kolorystyczny a biżuteria

Przy ustalaniu typu kolorystycznego należy wziąć pod uwagę odcień cery, kolor oczu i włosów. Kobiety, które mają jasną karnację w kolorze kości słoniowej lub delikatnego złota, blond włosy i oczy w kolorze zielonym, niebieskim, szarozielonym lub jasnobrązowym, określane są mianem wiosny. Typ lato to z kolei kobieta o delikatnej, jasnej, lekko zaróżowionej cerze, włosach w chłodnym odcieniu, począwszy od jasnego blodnu, aż po zgaszony brąz oraz oczach z zieloną, piwną, niebieską lub szarą tęczówką. Dla jesieni charakterystyczna jest brzoskwiniowa lub złocista cera z piegami, rude lub brązowo-złociste włosy, a także oczy w intensywnym kolorze, najczęściej zielonym, oliwkowym lub bursztynowym. Ostatni typ urody, zima, to kobiety o jasnej, niemal śnieżnobiałej cerze z jednocześnie bardzo ciemnym, kontrastowym kolorem włosów. Jeśli chodzi o oczy, tutaj również możemy mówić o kontraście pomiędzy tęczówką, a częścią białkową oka.

Lato i jesień, czyli ciepłe typy urody, najlepiej prezentują się w biżuterii złotej. Złote wyroby świetnie współgrają ze złotawym odcieniem włosów i dodają blasku cerze. Jeśli dodatkowo zdobione są kamieniami w intensywnych odcieniach, np. butelkowej zieleni, doskonale podbijają kolor tęczówki oka. Z kolei chłodne typu urody, czyli zima i paradoksalnie – lato, najlepiej wyglądają w biżuterii ze srebra, ale równie dobrze sprawdzi się stal szlachetna czy białe złoto. Urodę podkreślą również kamienie w chłodnym odcieniu, np. szafiry i diamenty, świetnie sprawdzą się również perły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *