Porady

Jak czyścić srebro?

Srebrna biżuteria jest tańsza od złotej, a w przypadku chłodnych typów urody wspaniale rozświetla cerę i podkreśla głębię spojrzenia. Srebrne naszyjniki, kolczyki i bransoletki doskonale komponują się ze stylizacjami, w których dominują niebieskości, fiolety i inne chłodne odcienie. Niestety czasem zdarza się, że ulubiona srebrne biżuteria zmienia kolor, traci połysk i ciemnieje. Jak temu zaradzić? W jaki sposób wyczyścić srebro, by przywrócić mu pierwotny kolor i blask?

Dlaczego srebro ciemnieje?

Wiele osób obawia się, że ciemnienie srebrnej biżuterii oznacza, że tak naprawdę nie była ona srebrna, a tym samym zostały oszukane przez sprzedawcę. Jeśli biżuteria została zakupiona z niepewnego źródła, taka możliwość istnieje, ale jeśli biżuterię oferował dobry sklep jubilerski, przyczyn ciemnienia błyskotek należy szukać gdzieś indziej.

Częstą przyczyną ciemnienia biżuterii i pojawiania się na jej powierzchni nieestetycznego osadu jest niewłaściwie przechowywanie. Biżuteria ze srebra nie powinna być przechowywana bez opakowania, a już szczególnie w wilgotnej łazience. Nie powinna być łączona w szkatułkach, woreczkach czy torebkach strunowych z biżuterią wykonaną z innych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem biżuterii sztucznej. Nie należy jej również umieszczać w opakowaniach po kosmetykach, zwłaszcza jeśli nie zostały dokładnie wyczyszczone. Poza tym biżuterię należy zdjąć, jeżeli zamierzamy sprzątać, uprawiać sport, albo nakładać na twarz i ciało kosmetyki pielęgnacyjne. Wzmożona potliwość, kontakt z chemią domową i niektórymi kosmetykami to częste przyczyny szybciej postępującego procesu ciemnienia srebra.

Biżuteria ze srebra – jak ją wyczyścić?

Idealnie, jeśli salon jubilerski sprzedaje biżuterię w woreczkach do odpowiedniego przechowywania srebrnej biżuterii, a nowy właściciel srebrnych wyrobów pamięta o odkładaniu błyskotek do tego woreczka. Idealnie również, jeśli jest to markowa biżuteria włoska, ponieważ biżuteria z Włoch wyróżnia się wysoką jakością i zdecydowanie dłużej zachowuje piękny wygląd. Oczywiście to nie oznacza, że jeśli mamy srebrne pierścionki innej produkcji i nie przechowujemy ich w odpowiednich woreczkach, nie będziemy w stanie przywrócić biżuterii dawnego blasku. Możemy to zrobić domowymi metodami, a jeśli obawiamy się o ich skuteczność i bezpieczeństwo, zanieśmy biżuterię do salonu jubilerskiego i skorzystajmy z usługi profesjonalnego czyszczenia biżuterii.

Domowe metody czyszczenia srebrnej biżuterii

Stosowanie domowych metod czyszczenia biżuterii wymaga zachowania środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku produktów zdobionych kamieniami. Poza tym zawsze warto sprawdzić działanie naturalnych środków na niewielkiej powierzchni, niewidocznej po założeniu biżuterii.

Srebrne łańcuszki można wyczyścić dzięki zastosowaniu folii aluminiowej i słonej wody. Folią wykładamy dno niewielkiej miseczki, wkładamy do niej biżuterię, a następnie wlewamy szklankę gorącej wody z łyżeczką soli. Srebro można wyczyścić również za pomocą papki z wody i sody oczyszczonej. Niektórzy wykorzystują również sok z cytryny, pastę do zębów albo popiół, ale te metody wymagają szczególnej ostrożności. W tym wypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie specjalny preparat do czyszczenia srebra (płyn lub nasączone chusteczki). W taki preparat można zaopatrzyć się bezpośrednio w sklepie z biżuterią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *