Inspiracje

Rodzaje splotów łańcuszków

Łańcuszek to ważny element biżuterii, zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju naszyjniki i bransoletki. Łańcuszki różnią się nie tylko kolorem czy długością, ale przede wszystkim splotem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje splotów łańcuszków?

Łańcuszek ze złota i jego splot

Splot łańcuszka wpływa na ogólną prezencję biżuterii. Niektóre sploty są na tyle dekoracyjne, że naszyjnik nie wymaga dodatków w postaci zawieszek. Z kolei delikatność innych sprawia, że doskonale prezentują się z subtelnymi zawieszkami i są idealnymi produktami do łączenia ich w zestawy naszyjników.

Czy splot łańcuszka jest uzależniony od rodzaju kruszcu, z jakiego wykonano biżuterię? Nie, choć w niektórych przypadkach istotny może być rodzaj stopu złota i srebra. Pamiętajmy, że im wyższa próba złota, tym bardziej plastyczny materiał, a więc łatwiej wykonać skomplikowany splot. Niestety łatwiej też taki łańcuszek odkształcić.

Najpopularniejsze rodzaje splotów spotykamy zarówno w przypadku złotej, jak i srebrnej biżuterii. Złote łańcuszki wykonywane są rozmaitymi technikami. W dobrych sklepach z biżuterią znajdziemy ogromny wybór naszyjników i bransoletek o różnych grubościach i splotach, a także łańcuszkowe kolczyki i zestawy pierścionków połączonych subtelnym łańcuszkiem. Warta uwagi jest zwłaszcza włoska biżuteria.

Najpopularniejsze rodzaje splotów łańcuszków

Splot klasyczny – ankier

Nazwa splotu pochodzi od angielskiego słowa anchor, czyli kotwica. Plecione w ten sposób łańcuchy stosowano do mocowania kotwic na statkach. Splot był jednak na tyle uniwersalny, że przyjął się również w jubilerstwie. Złote i srebrne łańcuszki o splocie ankier składają się z regularnych, owalnych (rzadziej prostokątnych) oczek łączonych pod kątem 90 stopni. Łańcuszki tego typu mogą nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dostępne są w różnych grubościach – do delikatniejszych można dobrać zawieszkę, grubsze najlepiej prezentują się bez dodatków.

Splot typu corda – kordel

Salon jubilerski oferuje również łańcuszki o znacznie gęstszym splocie. Doskonałym przykładem jest tutaj splot corda, w którym oczka połączone są na wzór sznura. Nazwa splotu pochodzi od sznurów, którymi rycerze przymocowywali do pasa miecze. W jubilerstwie splot uznawany jest jednak za bardzo ozdobny i typowo kobiecy. Łańcuszki corda z reguły są nieco grubsze i nie stosuje się do nich zawieszek.

Splot linka – żmijka diamentowa

Splot linka charakteryzuje się bardzo gęsto ułożonymi ogniwami. Ogniwa przylegają do siebie na tyle mocno, że można odnieść wrażenie, iż łańcuszek został wykonany z jednego kawałka metalu. Brak wyraźnych odstępów pomiędzy ogniwami sprawia, że produkt bardzo się błyszczy. Splot typu linka spotykamy zarówno w przypadku naszyjników, jak i bransoletek. Kobiety z reguły wybierają cieńsze łańcuszki, mężczyźni sięgają po ich grubsze wersje.

Splot pancerka

Łańcuszek typu pancerka składa się z dość dużych, spłaszczonych ogniw, których brzegi zostały uprzednio oszlifowane. Splot pancerka spotykany jest w przypadku grubszych łańcuszków, co sprawia, że chętnie sięgają po niego mężczyźni. Łańcuszek pięknie odbija światło i nie potrzebuje dodatków w postaci zawieszek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *