Porady

Jak czyścić złoto?

Z biżuterią należy obchodzić się ostrożnie. Oczywiście są to przedmioty użytkowe i można, a nawet należy korzystać z nich intensywnie, ale z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Zdejmujmy biżuterię, gdy wykonujemy prace domowe, zwłaszcza z użyciem środków chemicznych. Zdejmujmy, gdy bierzemy kąpiel, nakładamy kremy i balsamy. Przechowujmy złotą biżuterię w odpowiednich szkatułkach, a z pewnością dłużej zachowa piękny wygląd. Ale jeśli mimo wszystko biżuteria zmieni kolor, pokryje się ciemnym nalotem albo ulegnie zabrudzeniu innego rodzaju, możemy ją skutecznie wyczyścić.

Złoto – miękki i błyszczący metal szlachetny

Złoto to metal naturalnie występujący w przyrodzie, ale trudno dostępny (znacznie trudniej niż srebro), dlatego bardzo cenny. Złoto zostało docenione ze względu na swoje właściwości. Jest stosunkowo ciężkie, a jednocześnie miękkie i przede wszystkim pięknie połyskuje. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie rozmaitych substancji i antykorozyjnością. Z tego powodu doskonale nadaje się do tworzenia biżuterii. Pamiętajmy jednak, że wyroby biżuteryjne nie powstają z czystego złota. Złote pierścionki, kolczyki i łańcuszki zawierają domieszki innych metali, w przeciwnym razie byłyby zbyt miękkie i łatwo ulegały odkształceniom.

Domieszki sztucznych metali oraz to, że biżuteria, jako przedmiot użytkowy, narażona jest na kontakt z ludzkim potem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, przyczyniają się do powstawania zmian w kolorze i utraty blasku. W takiej sytuacji biżuteria ze złota wymaga czyszczenia.

Złota biżuteria – czy można czyścić ją w domu?

Oczywiście można, ale pod warunkiem, że jesteśmy pewni skuteczności i bezpieczeństwa wybranej metody. Jeśli nie wiemy, jak zabrać się do pracy, obawiamy się uszkodzenia drogocennych błyskotek, lepiej skorzystajmy z pomocy fachowców. Spakujmy złote kolczyki i zanieśmy je do jubilera. W salonie jubilerskim złota biżuteria zostanie dokładnie zdezynfekowana, odtłuszczona i wypolerowana. Do tego celu używa się specjalnych ściereczek i płynów bądź myjki ultradźwiękowej.

Każdy salon jubilerski ustala własne ceny za mycie i polerowanie złotej biżuterii. Nie są to wysokie kwoty, dlatego jeśli domowe czyszczenie (nawet środkami dedykowanymi) nie jest dla nas wystarczające, zaufajmy specjaliście.

Czyszczenie złota w domu – stosowane metody

Domowe metody mogą okazać się skuteczne, ale na wszelki wypadek nie próbujmy ich stosować w przypadku biżuterii wysadzanej kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi.

Z jakich domowych metod czyszczenia biżuterii korzysta się najczęściej? Pierwszą jest mycie złota w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem mydła lub łagodnego płynu do mycia naczyń. Do czyszczenia złota nigdy nie wolno stosować mocnej chemii – w ten sposób możemy trwale odbarwić powierzchnię biżuterii. Po takiej kąpieli złoto należy wytrzeć i wypolerować miękką i czystą ściereczką.

Niektórzy próbują czyścić zaśniedziałą biżuterię za pomocą sody oczyszczonej. Jest to środek bardzo popularny w każdej kuchni i rzeczywiście świetnie sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni. Jeśli chodzi o złotą biżuterię, można zanurzyć ją w roztworze wody, soli i sody oczyszczonej. Po pewnym czasie wyjmujemy biżuterię, opłukujemy pod bieżącą wodą i pozwalamy jej wyschnąć. Następnie polerujemy starannie miękką szmatką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *