Porady

Zalety biżuterii z prawdziwego złota

Złoto to metal znany i użytkowany przez rzemieślników od zamierzchłych czasów. Przez wieki jego wartość raz nieco malała, raz rosła, ale mimo wszystko utrzymała się na wysokim poziomie. Dziś złoto z jednej strony stanowi ważny materiał inwestycyjny, z drugiej zaś przyjmuje postać, dzięki której kochają je kobiety. W drugim przypadku mowa oczywiście o złotej biżuterii.

Jak powstaje biżuteria z prawdziwego złota?

Złoto jest materiałem droższym od srebra, ponieważ rzadziej występuje w naturze i jego wydobycie jest znacznie trudniejsze. Mimo to nie brakuje chętnych do prowadzenia poszukiwań, bo posiadanie złota naprawdę się opłaca. Tyle tylko, że czyste złoto nie nadaje się do produkcji biżuterii. Jest zbyt miękkie, ażeby mogły powstać z niego solidne przedmioty codziennego użytku. Dlatego biżuterię produkuje się ze stopu złota i innych metali, co zapewnia jej odpowiednią twardość i wytrzymałość, ale również kolor (wyróżniamy złoto żółte, różowe i białe). Co istotne, domieszki innych metali w stopie złota nie zawsze mają tę samą wartość. Proporcje mogą być różne.

Złoty stop do produkcji biżuterii

Polskie ustawodawstwo probiercze jako dodatek do złota dopuszcza następujące metale: srebro, miedź, cynk, pallad oraz nikiel. Ponadto zdarza się, że złoto mieszane jest z platyną, ale ten metal uważa się za równowartościowy złotu, a nie gorszy od niego. Biżuteria z prawdziwego złota zawsze produkowana jest z czystych metali, a więc zarówno złoty kruszec, jak i miedź, cynk czy nikiel nie mogą być zanieczyszczone.

Chcąc kupić złotą biżuterię, zwracamy uwagę nie tylko na jej ogólny wygląd, ale również na próbę złota. Próba złota określa zawartość czystego złota w stopie. Wprowadzono tutaj standaryzację, która znacznie ułatwia zarówno proces powstawania biżuterii, jak i realizację procesów zakupowych w salonach jubilerskich. I tak możemy mówić o próbie 999 (złoty stop zawiera 99,9% czystego złota), próbie 960 (96% złota), próbie 750 (75% złota), próbie 585 (58,5%), próbie 500 (50%), próbie 375 (37,5%) oraz próbie 333 (33,3 %). Ilość złota w stopie określa się również w karatach.

Biżuteria z prawdziwego złota i jej zalety

Złoto, nawet z dodatkiem innych metali, jest materiałem bardzo lubianym przez złotników, bo elastycznym, umożliwiającym tworzenie biżuterii zarówno w klasycznych, jak i wymyślnych kształtach. Dzięki tym właściwościom złota biżuteria może powstawać zarówno przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn jubilerskich, jak i pracy ludzkich rąk. Wielu zwolenników ma zwłaszcza wytwarzana ręcznie biżuteria włoska.

Złoto ma ciepłą barwę i piękny połysk, dzięki czemu wspaniale rozświetla cerę. Przyciąga wzrok, niezależnie od tego, czy jest łączone z garderobą w jasnym, czy też intensywnym kolorze. Noszenie biżuterii ze złota dodaje pewności siebie. W końcu nie bez przyczyny złota biżuteria stanowiła przed laty symbol bogactwa i wysokiego statusu społecznego.

Kolejną zaletą złotej biżuterii jest wysoka trwałość. Jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących przechowywania i pielęgnacji biżuterii, złota biżuteria zachowa pierwotny kolor i blask na wiele długich lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *