Porady

Jak dbać o bransoletki?

Bransoletki wykonuje się z rozmaitych materiałów, począwszy od złota i srebra, nierzadko z dodatkiem kamieni szlachetnych, poprzez skórę, skończywszy na tworzywach sztucznych. To właśnie od rodzaju bransoletki, surowca wykorzystanego do jej produkcji, uzależniony jest sposób pielęgnacji i przechowywania biżuterii. Oczywiście niemałe znaczenie ma także kształt, wielkość i struktura bransoletki. Inaczej przechowuje się cienkie bransoletki łańcuszkowe, a inaczej bransoletki w formie sztywnej obręczy.

Jak dbać o bransoletki ze skóry?

Po skórzane bransoletki najczęściej sięgają mężczyźni, choć nie jest to regułą. Zdarza się, że skórzane paski i plecionki z rzemyków zdobią kobiece nadgarstki i to nie tylko w przypadku miłośniczek stylu rockowego. Ciekawa biżuteria wymaga jednak specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że wyroby ze skóry nie lubią wilgoci, dlatego trzeba je zdejmować przed kąpielą, przed pójściem na basen czy plażę, ale również podczas sprzątania i mycia naczyń. Poza tym należy zadbać, by bransoletka nie była narażona na kontakt z detergentami, niektórymi kosmetykami oraz potem, dlatego zaleca się, by zrezygnować z niej podczas zabiegów kosmetycznych, ćwiczeń fizycznych oraz wyjątkowo upalnej pogody.

Czyszczenie skórzanych wyrobów

Skórzane bransoletki należy systematycznie czyścić, najlepiej przy użyciu specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry. Jeśli bransoletki nie mają dodatkowych zdobień, koralików, ani metalowych elementów, można je przechowywać razem, choć najlepszym rozwiązaniem jest stojak na biżuterię. Jednocześnie należy pamiętać, by skórzane bransoletki nie były narażone na bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne.

Jak dbać o bransoletki z metali szlachetnych?

Wyroby ze złota i srebra wymagają odpowiedniego traktowania, w przeciwnym razie szybko stracą pierwotny kolor i blask. Podobnie jak w przypadku bransoletek skórzanych, unikamy kontaktu z chemią domową, silnie działającymi kosmetykami i potem. Bransoletkom z metali szlachetnych nie służy również zbyt duża ilość wilgoci, dlatego należy je zdejmować przed kąpielą, myciem naczyń czy ręcznym praniem odzieży, pamiętając przy tym, by biżuteria nie pozostała w łazience. Łazienka, w której powstaje duża ilość pary wodnej, zdecydowanie nie jest najlepszym miejscem do przechowywania biżuterii.

Przechowywanie biżuterii złotej i srebrnej

Wyroby ze złota i srebra należy przechowywać w specjalnie do tego przygotowanych, wyściełanych miękką tkaniną szkatułkach lub pudełkach. Sprawdzą się również woreczki na biżuterię, o ile w każdym z nich będzie znajdował się wyłącznie jeden przedmiot. Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie w jednym pudełku/woreczku większej ilości biżuterii, musimy liczyć się z tym, że cenne przedmioty mogą ulec zarysowaniu lub splątaniu. Ponadto bransoletki należy przechowywać tak, by ograniczyć ryzyko zdeformowania splotu i powstania nieestetycznych wgnieceń.

Jak chronić bransoletki przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Biżuteria może ulec uszkodzeniu na skutek niewłaściwego przechowywania, czyszczenia złą metodą lub kontaktu z detergentami i silnie działającymi kosmetykami. Inną przyczyną powstawania uszkodzeń jest niewłaściwe użytkowanie, tj. noszenie biżuterii podczas wykonywania prac domowych, prac ogrodowych, ćwiczeń fizycznych itd. Bransoletki to rodzaj biżuterii szczególnie narażonej na uszkodzenia, ponieważ dłonie nieustannie są w ruchu, ciągle czegoś dotykają lub o coś pocierają. Dlatego o bransoletki i pierścionki należy dbać w sposób szczególny.

Warto również dodać, że ryzyko uszkodzenia bransoletki znacznie spada w przypadku, gdy jest to produkt w odpowiednim rozmiarze. Bransoletka nie powinna być zbyt luźna, bo wówczas może zahaczać o rozmaite przedmioty, ani zbyt ciasna, gdyż mocno napięty łańcuszek łatwo ulega rozerwaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *