Porady

Jak odpowiednio dobrać zawieszkę?

Zawieszki to rodzaj biżuterii przeznaczonej do przyozdabiania bransoletek, naszyjników, a nierzadko również kolczyków. Zawieszki przyjmują najróżniejsze kształty, mogą być zarówno subtelne, delikatne, jak i masywne, bogato wysadzane błyszczącymi kamieniami. Najważniejsze, by były właściwie dobrane do biżuterii, z którą będą łączone. Ale jak to zrobić, jak odpowiednio dobrać zawieszkę?

Zawieszki do bransoletek

Zawieszka i bransoletka to duet idealny, dlatego absolutnie nie dziwi, że zawieszek przeznaczonych do łączenia z bransoletkami jest w sklepach jubilerskich zdecydowanie najwięcej.  Są to zarówno złote zawieszki, zawieszki ze srebra, zawieszki wykonane z połączenia obu tych kruszców, jak i zawieszki ze stali szlachetnej. W dobrych salonach jubilerskich wybór jest bardzo szeroki, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Zawieszki do bransoletek można podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejsze są zawieszki, które przypina się do bransoletki za pomocą niewielkich karabińczyków albo zapięcia typu federing. Mogą to być dzyndzyki z kamieni szlachetnych lub półszlachetnych osadzonych w złocie lub srebrze, okrągłe blaszki z grawerunkiem albo zawieszki w kształcie określonych symboli. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju gwiazdki, kwiatki, zawieszki symbolizujące szczęście, miłość i nieskończoność. Drugą kategorię stanowią tzw. charmsy, czyli zawieszki nawlekane na bransoletkę. Charmsy przypominają koraliki, ale są od nich większe i mocniej zdobione, a niekiedy przyjmują kształt wielokąta albo niewielkiej rurki. Ostatnią kategorię zawieszek do bransoletek stanowią tzw. linki, czyli elementy, które wpina się w obręcz bransolety złożonej wyłącznie z takich właśnie linków. Zwykle w jednej bransoletce znajduje się ich kilkanaście, niektóre mogą być zupełnie proste, inne ozdobione ciekawymi motywami.

Jak dobrać zawieszkę do bransoletki?

Niektóre zawieszki są na tyle uniwersalne, że pasują do niemal wszystkich bransoletek, inne odpowiednie są do biżuterii konkretnego rodzaju. Chcąc kupić zawieszkę do bransoletki, najpierw sprawdźmy, jaki sposób mocowania ozdoby będzie w danym przypadku najlepszy. Do grubej bransolety trudno będzie przypiąć niewielki karabińczyk, z kolei zbyt masywna zawieszka może uszkodzić subtelną bransoletkę łańcuszkową.

Srebrne zawieszki najlepiej komponują się ze srebrnymi bransoletkami, a złote zawieszki – ze złotymi. Złoto ma jednak wiele odcieni, dlatego zwróćmy uwagę, czy zawieszce, którą upatrzyliśmy do bransoletki z żółtego złota, nie jest bliżej do koloru różowego. Mieszanie kolorów jest możliwe, ale pod warunkiem, że bransoletka posiada już jakieś zdobienia w innym kolorze i całość będzie prezentowała się schludnie.

Bransoletka w miejscu pracy

Dobierając zawieszkę do bransoletki, którą zamierzamy nosić na co dzień, powinniśmy mieć na uwadze rodzaj wykonywanej pracy. Zbyt duże, brzęczące, kolorowe zawieszki nie będą spójne ze stylizacją biznesową. Jeśli w miejscu pracy obowiązuje dress code, należy go przestrzegać. Natomiast jeśli osoby zarządzające firmą nie ustaliły żadnych konkretnych zasad dotyczących ubioru, warto wybrać taką biżuterię, w której po prostu będzie nam wygodnie. W zawodach, które wymagają intensywnego operowania rękoma, stosowania środków chemicznych czy używania wody, masywne bransoletki z dużą ilością zawieszek utrudniają wykonywanie powierzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *