Porady

Jakie kolczyki do jakich oczu?

Dobrze dobrana biżuteria to nie tylko ciekawy dodatek do stylizacji, ale przede wszystkim sposób na podkreślenie kobiecego piękna. Dzięki dodatkom biżuteryjnym można wysmuklić szyję, złagodzić rysy twarzy i podbić barwę tęczówki oka. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o biżuterię noszoną blisko twarzy, a więc wszelkiego rodzaju naszyjniki, ozdoby do włosów i kolczyki. Kupując tego typu biżuterię, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej kształt i wielkość, ale również kolorystykę.

Biżuteria a typ urody

W sieci znajdziemy mnóstwo poradników na temat właściwego doboru biżuterii. Część z nich podpowiada, jak kupić biżuterię dla bliskiej osoby, inne traktują o tym, jak dobierać biżuterię do pracy i stroju wieczorowego, jakie wyroby pasują do określonego kształtu twarzy i stylu ubioru. Oczywiście bardzo ważne jest również to, by biżuteria pasowała do reprezentowanego typu urody.

Typy urody wyszczególnia się ze względu na barwę cery, kolor włosów i oczu, znaczenie ma również tempo pozyskiwania opalenizny oraz jej odcień. Według tych kryteriów możemy wyróżnić kilka typów urody, w tym typy mieszane, ale podstawowy podział obejmuje cztery, które określa się nazwami pór roku. Wiedząc, czym charakteryzują się poszczególne typy urody, jesteśmy w stanie stwierdzić, który z nich reprezentujemy. Ta wiedza przyda się podczas zakupów ubraniowych, doboru biżuterii, jak i wykonywania makijażu.

Znając swój typ urody i dysponując wiedzą na temat pasujących do niego kolorów, jesteśmy w stanie dobierać ubrania i dodatki w taki sposób, by zawsze wyglądać świeżo i promiennie. Biżuteria w odpowiednim kolorze podkreśli urodę, rozświetli cerę i podbije barwę tęczówki oka.

Jakie kolczyki do jakich oczu?

Wiosna i jesień to ciepłe typy urody, do których pasuje przede wszystkim biżuteria w złotym kolorze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by reprezentantki tych typów urody sięgały po biżuterię srebrną, niemniej z barwą ich cery, kolorem włosów i oczu najlepiej współgra złoto, zarówno w klasycznej barwie, jak i w odcieniu różowym.

Lato i zima to z kolei chłodne, choć zupełnie różne typy urody. Lato nie ma w sobie kontrastów, można powiedzieć, że to typowa, słowiańska uroda z jasną cerą, włosami i kolorem oczu. Z kolei pani zima ma często bardzo jasną cerę, ale ciemne, niekiedy wręcz kruczoczarne włosy. Reprezentantki tych typów urody szczególnie dobrze wyglądają w odcieniach srebrzystych, dlatego w ich przypadku sprawdzą się kolczyki srebrne, kolczyki z białego złota bądź wykonane ze stali szlachetnej.

Kolor oczu a biżuteria

Wybór biżuterii może być uzależniony od reprezentowanego typu urody i koloru oczu, ale nie chodzi tu jedynie o rozgraniczenie pomiędzy biżuterią złotą i srebrną. Równie ważna jest barwa kamieni szlachetnych i półszlachetnych osadzonych w kolczykach, jak i zdobień wykonanych z tworzyw sztucznych.

Jeśli chodzi o panią wiosnę, jej oczy mogą przybierać barwę zieloną, niebieską, odcień zielono-niebieski, kolor bursztynowy, a nawet piwny. Uważa się, że najlepsze kolory dla typu urody wiosna to kremowa biel, jasna zieleń, kolor niebieski, brązowy, fioletowy, brzoskwiniowy i różowy, ale nie wszystkie kolory będą wyglądać równie dobrze w przypadku każdego odcienia oczu. Przykładowo dla jasnych, błękitnych oczu najlepsze będą kolczyki z kamieniami w nasyconych, przeciwstawnych kolorach, takich jak karminowy róż lub fiolet. Oczy zielone dobrze wyglądają w zestawieniu z barwą pomarańczową, écru i pastelami. Natomiast posiadaczki bursztynowych oczu powinny wybierać kolczyki z kamieniami w kolorze cytrynowym, miodowym lub złotym.

Pani lato ma oczy w zgaszonym odcieniu niebieskiego lub zielonego, niekiedy określa się je też jako szare. Do niebieskoszarych oczu najlepiej pasują kolczyki z chłodnymi, lekko poszarzałymi kamieniami, ale sprawdzą się również szmaragdy, ametysty oraz zdobienia w odcieniach beżu. Wśród kolorów pasujących do pani lato wymienia się też miętę, lawendę, stalowy błękit, granat oraz piaskowy żółty.

Reprezentantki typu kolorystycznego jesień mają oczy w ciepłej tonacji, najczęściej zielone, brązowe lub piwne. Idealnymi kolorami dla osób o takich oczach są beże, granat, khaki, ciemne brązy, karmel i écru. Kolczyki pozbawione chłodnych akcentów wspaniale harmonizują z ciepłą barwą oczu.

Ostatnim typem kolorystycznym wymagającym szerszego omówienia jest zima. Pani zima może mieć oczy w kolorze ciemnego brązu, niekiedy sprawiające wrażenie prawie czarnych. Idealnymi kolczykami dla niej będą te, zdobione kamieniami w kolorze białym i czarnym. Sprawdzą się również ciemne granaty i kolor gorzkiej czekolady. Typ urody zima możemy podzielić na kilka podtypów, a jeden z nich charakteryzuje się wyjątkowo jasną i szklistą barwą oczu. Do nich najlepiej pasują barwy jaskrawe, kontrastowe, a więc obok granatów i czerni warto postawić na kolczyki zdobione kamieniami różowymi lub fioletowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *