Inspiracje

Rodzaje zapięć do bransoletek

Pierścionki, sztywne bransoletki-obręcze i długie wisiory to biżuteria, która nie wymaga zapinania. W przypadku większości błyskotek wskazane jest jednak zastosowanie solidnego zapięcia. Krótkich wisiorków zwyczajnie nie da się założyć przez głowę, dlatego zapięcie jest obowiązkowe. Klamerka, karabińczyk i zamykane bigle zapobiegną przypadkowemu zsunięciu się bransoletki lub wypadnięciu kolczyka z dziurki. Poza tym niektóre rodzaje zapięć do bransoletek dają możliwość regulowania ich długości, co pozwala na dobre dopasowanie biżuterii do tęgości nadgarstka.

Zapięcia do bransoletek rzemykowych i sznurkowych

Zanim przejdziemy do omówienia klasycznych rodzajów zapięć do bransoletek srebrnych i złotych, zwróćmy uwagę na biżuterię, która nie została wykonana z metalu. W przypadku rzemyków i sznureczków bardzo często mamy do czynienia z ciekawymi plecionkami, do których niekoniecznie pasują złote lub srebrne elementy. Oczywiście bransoletkę można wykonać w taki sposób, by na jej końcach znalazły się karabińczyk i metalowe kółeczko albo specjalne klipsy, ale wielu autorów plecionej biżuterii rezygnuje z takich rozwiązań. Zamiast tego stosowane są specjalne supełki i tak zwany węzeł przesuwny, który umożliwia łatwe zdejmowanie i zakładanie bransoletki, a także dostosowanie jej rozmiaru.

Bransoletki damskie – rodzaje zapięć

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy chodzi o bransoletkę damską, czy męską, choć faktem jest, że w biżuterii dla mężczyzn używa się zaledwie kilku najprostszych zapięć do bransoletek. Zdecydowanie większą różnorodnością w tym zakresie wyróżniają się srebrne bransoletki damskie. Złote bransoletki bardziej kojarzą się z klasyką i elegancją, dlatego w tym przypadku zapięcia zwykle nie są tak fikuśne i nie pełnią funkcji ozdobnej, niezależnie od tego, czy mówimy o biżuterii dla pań, czy panów.

Zapięcie powinno mieć ten sam odcień złota lub srebra, co cała bransoletka, w przeciwnym razie będzie się nieestetycznie odznaczać. W przypadku niektórych bransoletek może pełnić funkcję dekoracyjną, choć częściej traktowane jest jako niezbędny element wykańczający. Ponadto zapięcie powinno pasować do stylu, w jakim wykonano bransoletkę.

Popularne zapięcia do bransoletek

Klasyczne karabińczyki to najpopularniejsze zapięcia do bransoletek. Bardzo łatwo się ich używa, a ryzyko przypadkowego odpięcia jest ograniczone do minimum. Bransoletki damskie bardzo często zwieńczone są karabińczykami w różnych rozmiarach.

Kolejne modne zapięcie to tzw. toggle. W tym przypadku mówimy o klasycznej przetyczce – podłużny element przetykany jest przez kółko, a następnie przekręcany w taki sposób, by końce pręcika przylegały do obręczy.

Sporą popularnością cieszą się również zapięcia skręcane, zwłaszcza w przypadku cieniutkich bransoletek ze srebra i stali szlachetnej. Mniej kłopotliwe są zapięcia magnetyczne, które również świetnie utrzymują bransoletkę na miejscu. Idealnie, jeśli zostały wyposażone w blokadę, która zapobiegnie przypadkowemu odpięciu bransoletki. Dobrze końce łańcuszka trzyma również zapięcie typu fasolki, ale stosowane jest niemal wyłącznie w przypadku bransoletek kulkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *